DOLAR: 5.63 TL
EURO: 6.45 TL

Çarşı-Mahalle Bekçiliği Yazılı Sınavı

11 ay önce
880 kez görüntülendi

Çarşı-Mahalle Bekçiliği Yazılı Sınavı

İçişleri Bakanlığı tarafından son dönemde yapılan düzenlemeler sonrasında getirilen çarşı ve mahalle bekçiliği alımları başladı. Bilindiği üzere geçtiğimiz dönemlerde de bekçi alımları yapılmış ancak bir süre ara verilmişti. Son dönemde yaşanılan olaylar ve terör saldırıları sonrasında da mahallelerdeki güvenliğin, refahın arttırılması için tekrar alımlara başlandı. Her ne kadar polislik gibi sınavları ve mülakatları zor olmasa da mahalle bekçiliği için bireylerin bazı şartları yerine getirmesi ve sınavda başarılı bir puan alması gerekir. Aksi taktirde yapılan başvurular kurum tarafından reddedilmektedir.

Mahalle Bekçiliği Alım Rehberi

Çarşı ve mahalle bekçisi olmak isteyen bireylerin bazı aşamaları geçmesi gerekmektedir. Bunlar ilk olarak evrakların teslim edilmesi, ön sağlık taramasının yapılması ve ön mülakattan geçirilmesidir. Adayların bu aşamaları başarılı bir şekilde geçmesi ve tamamlaması halinde ise bekçilik yazılı sınavına tabi tutulmaktadırlar.

Bireylerin yazılı sınava giriş yapabilmeleri için de gerçekleştirilen sözlü sınavdan en az 70 ve üstü puan alması gerekir. Ayrıca sınava girerken de mutlaka sınav giriş belgesinin getirilmesi önemlidir, aksi taktirde sınava alınmayacaklar.

Bekçilik sınavında sorulan soruların bulunduğu ders branşları ise şu şekildedir;

-Türkçe

-Sosyal Bilgiler

-Hayat Bilgisi

-Matematik

-Fen Bilgisi

Yukarıda yer alan branşlar üzerinden adaylara yaklaşık olarak 50 adet soru yöneltilecek ve sınav süresi de 60 dakika olarak belirlenmiştir. Bekçili sınavına özürlü ya da özürsüz olmak üzere katılmayan kişilerin sınavı geçersiz sayılmakta ve tekrardan sınav yapılmamaktadır. Sınav konusunda sıkıntı yaşanmaması için de mutlaka 15 dakika önceden adayların sınav alanında bulunması gerekir.

Mahalle bekçiliği için birbirinden farklı kitaplar, kaynaklar ve bilgiler olsa da uzmanlar tarafından PMYO sınavlarının çözülmesi önerilmektedir. Bireylerin PMYO’da çıkan soruları çözmesi halinde mahalle bekçiliğinde yüksek puan alması muhtemeldir. Polis Meslek Yüksekokulu’nun 2008, 2009, 2010, 2011 ve 2012 yıllarında yapılan çoktan seçmeli sınavları çözmeniz halinde bekçilik sınavına çok daha donanımlı girersiniz.

Yukarıda yer alan detaylara dikkat etmeniz, başvuruları yapmanız ve sınavı geçmeniz halinde sizler de mahalle bekçisi olabilir yaklaşık olarak 3100 Türk Lirası maaş alarak devlet bünyesinde memur sıfatında çalışabilirsiniz.

Çarşı-Mahalle Bekçiliği Yazılı Sınavı Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Yukarı Çık