DOLAR: 5.63 TL
EURO: 6.45 TL

Köy Korucusu Nasıl Olunur?

11 ay önce
364 kez görüntülendi

Köy Korucusu Nasıl Olunur?

Özellikle dağlık bölgeler başta olmak üzere ülkemizin hemen hemen her bölgesinde terör tehdidi bulunmakta ve güvenliğin üst düzeyde olması gerekmektedir. Hal böyle olunca da devlet tarafından alımı yapılan personel görevlerinden birisi de köy korucusudur. Yapılan eğitimler ve verilen desteğin ardından köy korucuları zaman zaman kolluk kuvvetlerine destek vermekte, zaman zaman da istihbarat yaymaktadır. Teröristlere karşı önemli bir silah ve koruma kuvveti olarak gösterilen köy korucuları, belli bir donanıma sahiptir. Teröristlere karşı savaşan sivil bireyler köy korucusu sayılmamakta ve bu iş resmi makamlar tarafından verilmektedir. Bu sebeple de bazı başvuruların yapılması ve başvuru yapan adayın da bazı şartları yerine getirmesi gerekir.

Polis ve Jandarma’dan sonra en iyi destek kuvvetleri olarak gösterilen ve çok kişi tarafından bilinmeyen köy korucusu olmak için başvuru yapmanız yeterlidir. Genellikle yetkililer tarafından Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgesi için alım yapılsa da zaman zaman farklı bölgeler için de personel alımına başvurulmaktadır. Sizler de köy korucusu alım ilanlarını takip ederek başvuru yapabilir, şartları ve gerekli işlemleri yerine getirdikten sonra göreve alınabilirsiniz.

Nasıl Korucu Olunur?

Korucu olmak isteyen adayların ilk olarak bulundukları bölgedeki muhtarlığa başvuru yapması gerekir. Adayın işlemleri yapıldıktan sonra şartları sağlaması halinde koruculuk görevi verilmektedir. Bu aşamadan sonra köyün bütçesinden maaş alan korucu, herhangi bir sakatlık ya da gazilik durumu olması halinde de maaşa bağlanmaktadır. Bu sebeple de köy korucularının hakkı sürekli olarak korunur.

Yetkililer tarafından korucu olunması için yayınlanan genel şartlar ise şu şekildedir;

-Adayın mutlaka T.C. vatandaşı olması gerekmektedir.

-Okuma-yazma bilmek ve askerlik görevini de tamamlamış olması gerekir.

-22 ile 60 yaş aralığında olmak.

­-Kamu haklarından faydalanabilecek durumda olmak, herhangi bir mahrumiyeti olmaması.

-Devletin birliğini ve dirliğini bozacak herhangi bir olaya karışmamış ve bu suçlardan sabıkasız olmak.

-Asgari sağlık şartlarına sahip olmak.

-Vazife başına getirilmesini talep ettiği yerde ikamet etmiş olması gerekmektedir.

Yukarıdaki şartları yerine getiren her bireyin köy korucusu olma hakkı bulunur.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Yukarı Çık