DOLAR: 5.63 TL
EURO: 6.45 TL

Mahalle Bekçiliği Hakkında Merak Edilenler

11 ay önce
582 kez görüntülendi

Mahalle Bekçiliği Hakkında Merak Edilenler

Geçmiş yıllarda ülkemizde tercih edilen ancak bir süredir bulunmayan mahalle bekçiliği, özellikle mahallelerdeki güvenliğin ve refahın arttırılması nedeniyle İçişleri Bakanlığı tarafından tekrar yürürlüğe alınmıştı. Buna göre bazı risk bölgelerinde yapılan incelemeler sonrasında çarşı ve mahalle bekçiliği alımları başlatılmış, bazı şartlar sunulmuştu. Adaylar tarafından en çok merak edilen konular arasında ise bekçiliğin ne kadar maaş aldığı ve çalışma saatlerinin, şartlarının ne şekilde olduğudur.

Çarşı ve Mahalle Bekçiliği Nedir?

İçişleri Bakanlığı tarafından getirilen düzenlemeler sonrasında başlatılan Çarşı ve Mahalle Bekçiliği, belirtilen bölgelerde huzurun ve güvenilirliğin arttırılması amacıyla kullanılmaktadır.

Bekçi Maaşı Ne Kadardır?

Yetkililer tarafından yapılan incelemeler sonrasında bekçi maaşınız 3100 Türk Lirası olarak verilmesine karar verilmiştir. Gerekli şartları yerine getiren ve göreve başlayan bir bekçi yaklaşık olarak 3100 Türk Lirası net maaş almaktadır. Bunun yanı sıra bir memurun sahip olduğu tüm sosyal güvencelere de sahip olmaktadır.

Bekçi Çalışma Saatleri Nasıldır?

Bekçilerin çalışma saatleri 2 ayda bir valilik tarafından belirlenmekte ve genellikle sabit olmaktadır. Zaman zaman 12/36 gibi görevler sunulsa da genellikle akşam 18:00 ve sabah 06:00 şeklinde çalışma saatleri belirlenmiştir. Ayrıca olağanüstü durumlarda da yine bekçiler göreve çağrılmaktadır. Genel olarak bakıldığında ise bekçiler 6 gün çalışmakta ve 1 gün dinlenmektedir.

Bekçi Çalışma Şartları Değişiklik Gösterir Mi?

Mevsimlik olarak bekçiler için herhangi bir değişiklik yapılmamaktadır. Bekçiler yaya olarak çalıştığı gibi bu durum yaz veya kış şartlarında değişiklik göstermez. Bu sebeple göreve alınmadan önce bekçilerin bu şartları yerine getirmesi beklenir.

Bekçilikte Boy-Kilo Oranı?

İçişleri Bakanlığı tarafından bir bireyin bekçi olabilmesi için bazı şartları yerine getirmesi gerekir. Fiziksel olarak istenilen şartlar ise 1,67 boy ve boyunuza uygun kilo şeklindedir.

Yukarıda yer alan şartları yerine getirmeniz halinde ise sizler de devletin himayesi altında bekçilik görevinde bulunabilirsiniz. Ayrıca maaşının fazla olması ve eğitim açısından da fazla gereklilik olmaması nedeniyle bekçilik sıkça tercih edilmektedir. Yapmanız gereken tek şey bekçilik alımlarını takip etmek ve başvuru yapmak.

Mahalle Bekçiliği Hakkında Merak Edilenler Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Yukarı Çık