DOLAR: 5.63 TL
EURO: 6.45 TL

PMYO Polis Alımları TYT Sınavı ile Yapılacak

11 ay önce
410 kez görüntülendi

PMYO Polis Alımları TYT Sınavı ile Yapılacak

Polis memuru olmak için gereken şartlar arasında bilindiği üzere Polis Meslek Yüksekokulu’nda okumak gerekiyor. Hal böyle olunca da adaylar tarafından PMYO’ya giriş şartları aranmakta, sınavlar hakkında araştırmalar yapılmaktadır. Yükseköğretim Kurumu tarafından gerçekleştirilen sınavlar sonrasına alınan adaylar, eğitimlerini başarılı bir şekilde tamamlaması halinde polis memuru olabilecekler. Yükseköğretim Kurumları Sınavı ilk oturumu arasında yer alan TYT ise bu yıl PMYO’nun giriş sınavı olacak. Bilindiği üzere TYT’nin açılımı Temel Yeterlilik Testi olarak tanımlanmakta ve PMYO’nun ön başvurusu olarak gösterilmektedir. Kişilerin sınavı geçmesi halinde ise çeşitli mülakat sınavlarına da girmesi gerekmektedir. Mülakatta kabul edilmesi ve sağlık açısından da herhangi bir problemi olmaması halinde gerekli sözleşmeler imzalanarak okula kabulü yapılır.

2018 yılında YÖK tarafından uygulanacak olan TYT, özellikle adayları endişeye düşürüyordu. Bunun sebebi ise TYT sonrasında ikinci oturuma girişin gerekli olup olmadığı şeklindedir. Ancak yapılan açıklama ile artık TYT’yi başarılı bir şekilde geçenler ikinci oturuma girmeden doğrudan PMYO sınavlarına girebilir.

TYT Sınavında Neler Olacak?

YÖK tarafından gerçekleştirilecek olan TYT sınavında ise şu şekilde içerikler bulunacak.

Türkçe Testi: Türkçe’yi doğru kullanma, okuduğunu anlama, yorumlama ve kelime hazinesi sorgulama gibi sorular bulunacak. Ayrıca bunun yanı sıra temel cümle bilgisi ile imla kuralları da yine Temel Yeterlilik Sınavı’nın Türkçe bölümünde yer alacak.

Matematik Testi: Matematik kavramlarının kullanılacağı testte, kavramlar kullanılarak işlem yapma, temel matematiksel işlevler kullanılarak soyut işlemler yapma, temel matematik prensipleri ve günlük hayattaki işlem becerisi sorulacak.

Sizler de bu dersler üzerinde yoğunlaşarak sınavdan geçerli bir not alabilirsiniz. Bilindiği üzere TYT sınavında başarılı olanlar sadece MYO’ya başvurmaktadır. PMYO’da bir Meslek Yüksek Okulu olduğu için TYT üzerinden başvuru yapabilirsiniz.

Temel Yeterlilik Sınavı YÖK tarafından yapılan açıklamalara göre 23 Haziran 2018 tarihinde yapılacak ve 90 dakika sürecek. Bu süre sonunda başarılı puan alan kişiler talep etmesi halinde farklı bir meslek bölümüne ya da Polisliğe başvurabilir.

PMYO Polis Alımları TYT Sınavı ile Yapılacak Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Yukarı Çık