DOLAR: 5.63 TL
EURO: 6.45 TL

Polislik Diş Şartları Nelerdir?

11 ay önce
475 kez görüntülendi

Polislik Diş Şartları Nelerdir?

Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından yapılan polislik alımlarında adayların bazı şartları yerine getirmesi gerekmektedir. Bilindiği üzere polislik sınavlarının dışında kişinin aday olabilmesi için belli bir boy-kilo oranına, görme yetisine sahip olmalı ayrıca herhangi bir sağlık problemi de bulunmamalıdır. Adaylar tarafından en çok merak edilen ve araştırılan konular arasında ise polislikte dişlerin etkili olup olmadığıdır. Bilindiği üzere POMEM, PAEM, PMYO ve PÖH başvuruları için belirlenen EGM Sağlık Şartları Yönetmeliği uygulanmaktadır. Hal böyle olunca da adayın EGM Sağlık Şartları Yönetmeliğine aykırı bir hastalığı ya da durumu olması halinde başvurusunun kabul edilmesi mümkün değildir.

Ağız ve diş kontrolü de bu yönetmeliğin içerisinde yer almakta ve ön başvuru zamanında da rapor alınmaktadır. Kişinin ağız bölgesinde herhangi bir problem olması halinde ise sağlık raporunda olumsuz durum meydana gelebilir.

Yönetmelikte yer alan ağız ve diş hükümleri ise şu şekildedir;

-Dişler tam ve sağlıklı olmak zorundadır. Kronik ve ilerleyici bir hastalığı bulunan, dişlerinde sıkıntı yer alan kişilerin başvurusu kabul edilmez. Ayrıca ağız ve diş bölgesinde ufak sorunlar bulunsa bile mutlaka konuşmasına etki etmemelidir. Akıcı ve düzgün bir şekilde konuşmalıdır.

-Eşkal belirleyici olmaması nedeniyle alt ile üst dişler arasında 6 mm çene gerilikleri ve 3 mm alt çene ilerilikleri bulunmamalıdır. Bu tür sorunları olan kişiler eşkal belirleme ihtimali bulunduğu için kabul edilmez. Ancak ortodontik tedavi olan ya da tedavisi başlamış bireylerin başvurusu kabul edilir.

-Ön dişlerinde beşten az eksiklikleri bulunan öğrencilerin başvurusu kabul edilir. 5’ten fazla eksikliği bulunan öğrenciler kabul edilmez.

-Üçüncü büyük azı dişlerin olmaması herhangi bir sorun teşkil etmez.

-Ağızın kapanış ve açılış aktivitesinde aksama ya da sorun olmamalıdır. Sorun bulunan diş kökleri zaman zaman ağır kusura, zaman zaman da hafif kusur olarak kabul edilir. Yapılan muayene sonrasında doktor tarafından net bir bilgi verilmektedir.

Yukarıdaki şartları yerine getiren adayların ise sağlık kontrollerinden başarılı bir şekilde geçmesi mümkündür.

 

Polislik Diş Şartları Nelerdir? Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Yukarı Çık