DOLAR: 5.63 TL
EURO: 6.45 TL

POMEM Aday Rehberi

11 ay önce
402 kez görüntülendi

POMEM Aday Rehberi

Çoğu gencin hayalleri arasında yer alan polislik mesleği hiç şüphesiz alınan disiplinli bir eğitim sonrasında verilmektedir. Açılımı Polis Meslek Eğitim Merkezi olan POMEM’de ise bazı sınav süreçleri geçilmekte ve adayın başarılı olması halinde okula alımı yapılmaktadır. POMEM eğitimini de kişinin başarılı bir şekilde geçirmesi halinde artık polis olmasında herhangi bir engel kalmamaktadır. Ancak özellikle yeni dönem olanlar ve sınava yeni girecekler için POMEM aday rehberi önemli bir yer tutar. Bu yazımızda ise POMEM konusunda ve sınav hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

POMEM Sınav Süreci

POMEM’de sınav süreci bazı aşamalardan oluşmaktadır. Her öğrenci için eşit olarak uygulanan bu sistem ile sınav süreci başlamakta ve adayların başarılı olması beklenmektedir. POMEM’e giriş süreci ise şu şekildedir;

­-İlk olarak öğrencilerin POMEM tarafından talep edilen belgeleri ve evrakları teslim etmesi gerekir. Evraklarda eksikliklerin olmaması başvurunun olumlu ilerlemesi için önemlidir.

-İkinci aşamada ise başvuru yapan her adayın sağlık kontrolleri yapılır. Ön sağlık kontrolleri olarak da geçen incelemelerde herhangi bir problem çıkması halinde başvuru reddedilebilir.

-Öğrencilerin en çok zorlandığı ve mutlaka geçmesi gereken kısım ise fiziki yeterlilik parkurudur. Bilindiği üzere polisler atletik ve herhangi bir sağlık sorunu olmayan bireylerdir. Bu sebeple de atletik olarak kendisini göstermeli, fiziki yeterlilik parkurunu geçmelidir.

-Yukarıda yer alan sınavlar başarılı bir şekilde geçildikten sonra sıra sözlü mülakata gelmektedir. Önceki düzenlemelerde mülakat da aynı gün yapılmaktaydı. Ancak son düzenleme ile ilk olarak evrak teslimi, ön sağlık kontrolleri ve fiziki yeterlilik sınavı yapılmakta, bu aşamadan sonra ise adaylara belli gün ile saatler verilerek sözlü mülakatlar gerçekleştirilmektedir.

Adayın tüm bu aşamaları başarılı bir şekilde geçmesi halinde ise POMEM’e girişi yapılır ve polisliğin ilk adımını atmış olur.

POMEM başvurusu için istenilen evraklar ise şu şekildedir;

-T.C. Kimlik Numarası yazılı beyanı.

-Sınav başvuru dilekçesi.

-Aday sağlık bilgilendirme formu.

-Adayların fiziki yeterlilik sınavı için herhangi bir sağlık problemi olmadığına dair belge.

-Lisans diploması ya da geçici mezuniyet belgesi.

-KPSS sonuç belgesinin çıktısı.

-Dört adet biyometrik fotoğraf (1 yıl içerisinde çekilmiş)

-Kendisi ve evli ise eşiyle birlikte sabıka kaydı.

-Yaş düzeltmesi yapıldıysa yaş düzeltme belgesi.

-Sınav giriş ücreti ve ücretin yatırıldığına dair dekont.

 

POMEM Aday Rehberi Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Yukarı Çık