DOLAR: 5.63 TL
EURO: 6.45 TL

POMEM Sınavları Uygulamasında Değişiklik

11 ay önce
334 kez görüntülendi

POMEM Sınavları Uygulamasında Değişiklik

Polis Meslek Eğitim Merkezi polis adayı öğrencilerini alım sürecinde bazı testlere tabi tutmakta ve bu testleri geçmemeleri halinde okula kabul etmemektedir. Hal böyle olunca da öğrenciler tarafından sınav sürecinin nasıl işlediği ve sınavda neler yapıldığı merak edilmektedir. Son dönemde ise yapılan incelemeler sonrasında Polis Okulları yönetmeliğinde değişiklikler yapıldı ve öğrenciler için daha iyi bir sınav sistemine geçildi. Bilindiği üzere bundan önceki polislik alımlarında sınav süreci; evrak tesliminin yapılması, ön sağlık kontrolleri, fiziki yeterlilik parkuru ve sözlü mülakat aşamaları şeklindeydi. Ayrıca tüm bu işlemlerin bir günde yapılması ve özellikle fiziki yeterlilik sonrasında sözlü mülakatın yapılması adayları zorluyordu.

POMEM Sınav Değişiklikleri

Özellikle fiziki yeterlilik sonrasında yaşanılan sıkıntılar sonrasında yeni bir düzenlemeye gidildi ve sınav sıralamalarında değişiklik yapıldı. Buna göre ilk olarak adayların evrak teslimini yapması istenecek ve ardından da sağlık kontrollerinden geçecek. Tüm bu işlemlerin ardından sıra fiziki yeterlilik parkuruna gelecek. Buradan da başarılı bir şekilde ayrılması halinde aynı gün içerisinde sözlü mülakata giriş yapmayacak ve bu mülakat başka bir güne alınacak. Öğrencilerin mülakat yapacağı yer ve zaman ise ilerleyen günlerde adaylara açıklanacak. Bu düzenleme sonrasında ise;

-Sağlık kontrolü ve fiziki yeterlilik sonrasında ciddi manada yorulan adayların sözlü mülakatta başarısız olması ya da olumsuz etkilenmesi önlenecek.

-Adaylar sözlü mülakata çalışmak için daha fazla zaman bulabilecek ve bu da sınavı olumlu etkileyecek.

-Daha kaliteli bir sözlü mülakat planlaması gerçekleştirilecek.

-Adaylar daha donanımlı, bilinçli ve hazırlıklı bir şekilde mülakata girecek.

-Adaylar tek bir günde bütün sınavları yapmak yerine aşama aşama ilerleyecek.

Bakıldığı zaman bu tür düzenlemenin hem olumlu hem de olumsuz yanları olmaktadır. Özellikle şehir dışından gelenler için fazladan bir külfete yol açarken, yine de sınav başarısı için önemlidir. Bu sayede öğrenciler bütün sınavlara tek bir gün içerisinde girerken yeteri kadar başarılı olamamakta ve elenmektedir. Ancak yeni düzenleme sayesinde artık bu tür sorunlar ortadan kalkacak ve adaylar acıkmış, yorulmuş bir şekilde mülakata girmeyecek. Yeni düzenlemenin herkes için iyi olması ve mülakatların daha başarılı olması bekleniyor.

POMEM Sınavları Uygulamasında Değişiklik Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Yukarı Çık